Skip to main content

Pay For Back-to-School Shopping with Zapiddy!

Disclosure of Material Connection: This is a "sponsored post." The company who sponsored it compensated me via a cash payment, gift, or something else of value to write it. Regardless, I only recommend products or services I use personally and believe will be good for my readers. I am disclosing this in accordance with the Federal Trade Commission's 16 CFR, Part 255: "Guides Concerning the Use of Endorsements and Testimonials in Advertising."


Saving money for back-to-school is always a plus. With Zapiddy, you can earn money for back-to-school products just by completing simple surveys from your iPhone! Zapiddy users are saving their Zapiddy earnings for many different things, but during back-to-school season, Zapiddy earnings can help pay for the cost of putting the little ones back in school. 
Zapiddy is a free iPhone app that allows users to complete easy surveys for pay. Most of these surveys are based on observations made while shopping, for instance, price checks or product availability verification. A typical Zapiddy job pays $4 for five or six questions or photos. Everytime you help with a survey, Zapiddy donates to charities like the Children's Miracle Network! Earn money while supporting a good cause? Sign me up!
Stats from Zapiddy say that tons of Zapiddy users (called Zappers) have earned more than $50 in recent weeks. Many of them have earned more than $100 in Zapiddy pay. That would help so many parents that have to pay for school supplies this year!
Just last week, Zapiddy paid Zappers $8.50 to answer a few questions about an in-store sampling activity at SuperTarget stores. Creating a double-bonus, Zappers were able to snack and earn money while they shopped. Some Zapiddy jobs can be done from the comfort of your own home, like most recently an assignment to photograph the sun screen you owned to help marketers actually “see” their products and top competitors. 

Zapiddy pays Zappers via PayPal and is available all the time for download on the iTunes App Store. Right now, I'm really wishing I had an iPhone! Download now and start earning money for Back-to-School! 
Connect with Zapiddy on Facebook and Twitter for special updates!

Comments

  1. Patricia WoolvertonJuly 31, 2013 at 9:43 PM

    I saw this last week and I really wish I had an Iphone.

    ReplyDelete
  2. Wow I haven't seen this yet! I just got an iPhone I will have to check it out!

    ReplyDelete
  3. I do not have an iphone or I would probably check this out!!

    ReplyDelete
  4. Jennifer WilliamsAugust 1, 2013 at 5:26 PM

    That is a great way to save, I will download it and see if I can figure it out.

    ReplyDelete
  5. Melinda Kuffler DunneAugust 1, 2013 at 7:03 PM

    I am downloading it now. I hope I can make some $$ I need to start shopping for the holidays.

    ReplyDelete
  6. I wonder if this works for an Ipod. My phone is Android. Looks like a grea app to have for shopping, which we know we all love to do!

    ReplyDelete
  7. I would love to check this app on my iPhone! Thanks for letting me know.. this is interesting..

    ReplyDelete
  8. This is great to earn some extra money! Too bad, I could not avail this one as I don't own an iPhone... :(

    http://www.appleduffle.com

    ReplyDelete
  9. I love taking surveys so I would check this one out, thank you for sharing.

    ReplyDelete
  10. Get daily suggestions and instructions for generating $1,000s per day ONLINE totally FREE.
    JOIN TODAY

    ReplyDelete

Post a Comment

Popular posts from this blog

Fall Apple Festival Giveaway

Have you heard the news? It's apple season here in the United States! If you are someone who loves apples and apple desserts, this is the time to pick fresh apples from your local orchard. If you live in Ohio, apples are priced higher this year from lack of supply due to weird weather. If you are a Pinterest addict like us, discounted apples (not in Ohio) also means you can try all the delicious apple recipes being pinned without spending a small fortune on apples!
To celebrate the start of the Apple Season, Budget Earth and Mew Review are having their own Fall Apple Festival and you are invited! All of your favorite blogs are pitching in to offer our readers some awesome apple themed prizes, like a Collector's Edition of Apples to Apples AND an Apple Scented Soy Candle! While we may not be able to give all of our readers free hayrides and homemade treats, we hope you do enjoy our small festival! To learn more about this family game, check out Mew Review's review of Apples…

Product Review for Pretzilla Pretzel Buns

So a couple of weeks ago my family and I decided to take a trip up to Whole Foods since we've never been to one and the only organic grocery store around here doesn't have a huge selection. We're walking through checking everything out and I came across these yummy looking soft pretzel buns. I have to say, the packaging is what really caught my eye but then I realized the buns didn't have salt on them so I was even more intrigued. We bought one package of the burger buns even though they were on sale 2 for $7. Two days later we decide to check them out. It wasn't until we had our sandwiches made that we realized they were moldy. We were completely bummed because this was something we've never tried before.

I went ahead and e-mailed the company Pretzilla to inform them of the mold, mind you it was the Saturday of memorial day weekend. I wasn't expecting a reply until at least Tuesday, but to my surprise, I was contacted back the following morning. The comp…

Rent College Textbooks and Save Up to 80%!

This is a "sponsored post." The company who sponsored it compensated me via a cash payment, gift, or something else of value. 

I recently went back to college to work on my Bachelor of Science degree for Nutrition. It's been about 7 years since I've had to purchase college textbooks and let me tell you, the prices have gone up dramatically! I registered for a Sociology class but had to drop it because I couldn't afford the book which was $239! That's outrageous!  I understand that I could always sell the book back to the school at the end of the semester, but, you and I both know that the colleges only offer you a fraction of what you paid. Plus, there was no way I could afford that book on top of my $200 Statistics book, graphing calculator, and two other textbooks needed for classes.  I like to save as much money as possible, especially on things I'll only be using for a short time. This is exactly why I'm using Campusbookrentals.com for the other two …